FATMA ŞAHİN

FATMA ŞAHİN
Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı

 

Belediyelerin uluslararası ilişki ve işbirliklerinin en önemli enstrümanı olan kardeş şehirler, yerel yönetimlerin yakın ve dostane ilişkiler kurmak, karşılaştıkları sorunlara beraberce çözüm üretmek ve tecrübe paylaşımına sürdürülebilir bir zemin oluşturmak amacıyla yazılı bir akit çerçevesinde bir araya geldikleri ilişki türüdür.

Günümüzde yönetim şekli, nüfusu, coğrafi konumu ve ekonomik yapısına bakılmaksızın birçok farklı ülkenin yerel yönetimlerince karşılıklı yürütülen kardeş şehir ilişkileri, kentsel hizmet kapasitesinin artırılmasının yanı sıra yerel ekonomik kalkınmaya ve kültürler arası diyaloğun gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

Yerel diplomasinin en önemli ayağı olan kardeş şehirler kentlerin ve toplumların birbirlerine yakınlaşmalarını, katılımcı ve kapsayıcı biçimde gelişmelerine katkı sağlayarak uzun dönemde sürdürülebilir kalkınmaya hizmet eder.

Kardeş şehir ilişkileri sadece yerel yönetimler arasında değil iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar gibi kentteki tüm paydaşlar arasında işbirliğini sağlayarak karşılıklı iletişim ile bilgi ve tecrübe paylaşımına imkân sağlar.

 
 

Republic of Turkey Ministry of Foreign Affairs Directorate for EU Affairs
Mustafa Kemal Mahallesi 2082 Cad. No:5
06530 Çankaya, ANKARA / Turkey
Tel: +90 312 218 13 00
towntwinning@ab.gov.tr

Technical Assistance Team
WYG Binası Mustafa Kemal Mahallesi 2128. Sokak No:14 
06520 Çankaya, ANKARA / Turkey
Tel: + 90 312 219 77 55
info@towntwinning.org

 
 

© © 2014 Ministry of Foreign Affairs Directorate for EU Affairs
"This website has been produced with the financial assistance of the European Union. The content of this website is the sole responsibility of the WYG Türkiye and can in no way be taken to reflect the views of the European Union."